MARKETVUE

100% střel, které minete, jsou ty, které nevystřelíte (Wayne Gretzky)


Bull-Bear Flattener a Bull-Bear Steepener

S blížícím se možným zvýšením úrokových sazeb, které FED zatím plánuje na konec roku 2015, si pojďme něco více říci o čtyřech různých způsobech, jak se hýbe výnosová křivka.Bull Flattener


Výnos krátkodobých dluhopisů padá pomaleji než dlouhodobých dluhopisů. To se může stát, když dojde ke snížení inflačních očekávání, ekonomika potřebuje oživení. To je nazýváno Bull Flattener, protože tato změna výnosové křivky často předchází snížení úrokových sazeb FEDem. Obvykle je snížení úrokových sazeb býčí pro ekonomiku resp. akciový trh a medvědí pro měnu samotnou.

Bull Steepener


Výnos krátkodobých dluhopisů padá rychleji než výnos dlouhodobých dluhopisů. Opět, jak již vyplývá z názvu, jde o býčí náhled pro ekonomiku a akcie. Ale oproti předchozí situaci jde o krátkodobou perspektivu. Investoři jsou celkově optimističtí, nicméně z hlediska ekonomického cyklu můžeme očekávat (pakliže všechno funguje, jak má) zvýšení úrokových sazeb. To může znamenat býčí náhled pro měnu.

Bear Flattener


Výnos krátkodobých dluhopisů roste rychleji než výnos dlouhodobých dluhopisů. Ekonomika roste, zvýšení úrokových sazeb je na spadnutí. Z dlouhodobého pohledu je náhled medvědí pro akcie a býčí pro měnu.

Bear Steepener


výnos krátkodobých dluhopisů roste pomaleji než výnos dlouhodobých dluhopisů. Obvykle bývá k vidění na vrcholu cyklu. Zvýšené inflační očekávání způsobuje zvyšování úrokových sazeb. Pokud dochází k této situaci na dně trhu, bez známky růstu, pak lze očekávat stimulační balíčky pro ekonomiku.

Jak tyto informace využít?


Samozřejmě lze otevřít pozici v dlouhodobém dluhopisu a jako hedge použít do páru dluhopis krátkodobý. A nebo lze jednoduše využít tyto informace k dlouhodobějším náhledům na akciovém a měnovém trhu. Obrázek níže zobrazuje divergence a konvergence na 30y T-Bond, 10y T-Note a 2y T-Note. Změny výnosů lze najít v přehledné tabulce na http://www.bloomberg.com.